BEYSEHIR

Beyşehir'in muhteşem tarihini ve ören yerlerini görmenin ayrıcalığını yaşarken aynı zamanda Anamas Konuk Evi'nin sunduğu konforu hissedin…

Tarihi Neolitik döneme kadar uzanan (7000 – 6000 M.Ö.) Beyşehir'in, önemli bir parçası olan Eflatun Pınar ve Fasıllar civarında, Hititler dönemine (2000 M.Ö.) ait ölümsüz eserler yer almaktadır. Ayrıca 1299 yılında inşa edilmiş Eşrefoğlu Camiî, İslamî mimarinin ender örneklerinden biri olarak göze çarpar. Ahşap bir yapıya sahip olan; kaya, tuğla, seramik ve renkli işlemeleriyle görenleri kendisine hayran bırakan bu yapının, günümüze kadar ayakta kalması dikkat çekicidir. Selçuklular döneminden kalan Kubad-Abad Sarayı; Eşrefoğlu Beyliği dönemine ait, Bedesten ( Bezzarlar Hanı ), Eşrefoğlu Hamamı, İsmail Ağa Medresesi, Hacı Armağan, Çarşı ve Bayındır Camiîleri bize bölgenin derin tarihinden ipuçları veren kültür miraslarımızdan bir kaçıdır.

Beyşehir 1872'de önemli bir merkez olmuştur ve bugün 52 köy ve kasabaya sahip, yaklaşık olarak 41.000 nüfuslu büyük bir yerleşim yeridir. Kendi adı ile anılan gölün, güney doğusunda yer almakta olan Beyşehir'in, denizden yüksekliği 1130 m dir. Güney ve güney batı istikametinde Toroslar'ın sarp doğası ve el değmemiş ormanlarıyla çevrilmiştir.